Как да си свалим и изпробваме Windows 8 безплатно 2
Страница 2 от 3
Инсталиране на Windows 8 Developer Preview
Както споменахме, Windows 8 Developer Preview версията е на разположение за всеки, който желае и има смелостта да я изпробва, т.е. не е задължително да сте част от затворения TechNet кръг от разработчици на Microsoft, за да се сдобиете с нея. Налични са както 32-битови, така и 64-битови варианти на изданието, плюс SDK комплект и други инструменти за разработка. Ако не ви пречи, че Windows 8 ще ви „говори” само на английски, можете да си изтеглите свободно всичко това от официалния MSDN ресурс на компанията: http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229516.
Преди да инсталирате, държим да ви предупредим отново, че поради ранния етап на разработка не се препоръчва Windows 8 Developer Preview да се инсталира от неопитни потребители, т.е. нито Microsoft, нито PC World носят отговорност, ако възникнат някакви проблеми. Но да си дойдем на думата.
Файлът за даунлоуд е под формата на ISO файл, който трябва да „изпечете” на DVD. За целта можете да използвате програма като Deamon Tools или с десен клик на сваления файл да изберете опцията ‘Burn Disc Image’.
След като си монтирате ISO файла на DVD, отворете диска в оптичното устройство и отговорете с „Yes”, когато компютърът ви попита дали искате да стартирате инсталационната програма. Цялата инсталация на Windows 8 би трябвало да отнеме не повече от 10 мин.
По време на инсталацията ще се наложи да въведете наименование за РС-то и след като кликнете на Next, Windows ще открие всички налични безжични мрежи. Ако приемем, че за връзка с Интернет няма да използвате Ethernet мрежа, изберете своята безжична от показания списък и въведете паролата си. Тази стъпка може да бъде и прескочена, ако не разполагате с нужната информация в момента.
Кликнете на Next и инсталаторът ще ви попита дали искате да приемете т.нар. Express Settings.
Въпросните експресни настройки включват набор от предварително дефинирани опции за региона, предпочитаната подредба на клавиатурата, автоматичните ъпдейти и обмена на файлове. Можете да изберете ‘Use Express Settings’ или ‘Customize’, откъдето да предпочетете само опциите, които са най-релевантни за вашия случай.
За инсталирането и използването на операционната система няма да е нужно да прилагате Windows Live ID, но тази идентификация ще ви е полезна, ако смятате да прибегнете до повече от едно Windows 8 устройство и да синхронизирате букмаркове, историята на браузъри и друго съдържание между устройствата. Ако нямата такава идентификация, има опция за създаването й, но за целта РС-то ви задължително трябва да е свързано към Интернет. Ще трябва да дадете e-mail адрес, в случай че си забравите паролата за своя Windows Live акаунт.
Следва рестарт, след който ще видите скрийн сейвър с часа и датата. За да го махнете, задръжте левия бутон на мишката и скролнете нагоре. Ако в предишната стъпка сте избрали Windows Live опцията, сега ще трябва да въведете своя e-mail адрес. Ако не сте, вкарайте името на акаунта за локалния потребител, който сте въвели. Въведете и паролата, за да изведете стартовия екран.
По-бързото зареждане на Windows 8
От Microsoft твърдят, че РС с Windows 8 може да мине от изключено състояние до екрана със Start менюто за по-малко от 10 секунди. Това е възможно благодарение на новата хибридна система, която смесва процеси, използвани в „студените” зареждания, с тези в хибернационния режим. Както споменахме, няма нужда и да се притеснявате дали вашата РС система е достатъчно мощна, за да работи добре с Windows 8, тъй като изискванията й са същите като на Windows 7. Това означава, че като минимум е добре да разполагате с 1 GHz процесор, 1 GB системна RAM памет, 16 GB свободно пространство на хард диска и съвместима с DirectX 9 графична карта.
Metro навигацията в Windows 8
И така, вече сте си инсталирали успешно Windows 8 Developer Preview и сте готови да изследвате тайните на новата операционна система на Microsoft и зрелищните опции, които идват с нейния нов Metro интерфейс. Отначало той сигурно ще ви се стори необичаен (всъщност няма и как да е иначе), затова по-долу ви предлагаме няколко прости стъпки, които ще ви помогнат в този първи „тест драйв” на Windows 8.
Стъпка 1. При стартирането на Windows 8 PC на мястото на класическия десктоп ще ви бъде представен touch-оптимизираният Metro интерфейс. Той се състои от серия панели, съдържащи препратки към приложения или данни, които се актуализират в реално време (виж стъпка 3). Групирането на панелите може да се променя лесно – с клик и провлачване на всеки панел на желаното място.
Стъпка 2. При клик на някой от панелите се стартира свързаното с него приложение – в нов прозорец. Сигурно ще ви направи впечатление, че вече го няма червеното кръстче в десния горен ъгъл на прозореца, с който се затваря приложението. Вместо това в случая трябва да цъкнете на Start бутона на съответния екран или да натиснете Windows бутона на клавиатурата. С добре познатата комбинация Alt+Tab можете да преглеждате прозорците на всички стартирани приложения.
Стъпка 3. Някои от панелите предлагат актуализирана в реално време информация. Такъв е например панелът Socialite, който ви дава връзка към вашия Facebook акаунт. Друга интересна добавка в новия интерфейс е Windows Snap. Тя ви дава възможност да наблюдавате едно до друго две стартирани приложения, като едното заема около 70% от екрана, а другото – останалата част.