
Животът и пътят на Христо Стоичков до елита на световния футбол ще бъде описан в нов биографичен игрален филм.
Това обяви самият Стоичков, който представи проекта заедно с режисьора Мартин Макариев („В сърцето на машината“).
Заедно с него ще работят актьорът Александър Сано и спортният журналист Владимир Памуков, който е и съавтор на книгата „Христо Стоичков. Историята“. Сценарият ще е на Георги Ангелов.
Продукцията е на Artvent – компанията, в която съдружник е актьорът Захари Бахаров. Предвижда се филмът да се разпространява и в Америка.
Актьорът за главната роля вече е избран и е „бая популярно име в света„, по думите на Христо Стоичков, който все пак не разкри кой е той.
Това би бил вторият игрален филм за голям български футболист след огромния успех на „Гунди“ на Иван Христов и Андрей Арнаудов.
„Още при първата ни среща с екипа за лентата ме провокираха с думите: „Христо, имаш една важна несвършена работа в този живот“. Погледнах ги първо изненадано, а после и лошо. А те бързо обясниха: „Имаш славна история, но нямаш филм!“. Ама тогава какво чакате, им отговорих, направете го. И да стане хубав, защото левачката ми още си я бива„, казва Стоичков, цитиран от БГНЕС.
Създателите на филма смятат да разкажат историята на Стоичков от детството му до незабравимото Световно първенство в САЩ, когато националният отбор по футбол се класира на 4-то място след победи срещу фаворити като Аржентина и Германия.
„Посланието е светът да разбере, че България има хора, което правят чудеса. Филмът ще започне с трибагреника и българска музика, да знаят по света откъде е тръгнал Стоичков. Ще бъда на всеки един снимачен ден. Искам самият актьор да се чувства комфортно. Не се съмнявам че ще бъде уникално“, казва още Стоичков.
Премиерата е планирана за края на 2027 г., а в момента екипът работи с ФИФА, „Барселона“ и др. за разрешителни около продукцията.