
Народното събрание ще изслуша днес служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова относно проектобюджета за 2025 г. Това предвижда втората точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на сайта на Народното събрание.
Искането за изслушване е внесено от Манол Генов, народен представител от „БСП-Обединена левица“.
В програмата е предвиден и редовен парламентарен контрол. В него ще участват и служебните министри Атанас Илков, Виолета Коритарова-Касабова, Атанас Запрянов, Петър Димитров, Красимира Стоянова.
В четвъртък съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев съобщи, че съгласно Бюджет 2025 увеличението в перо „Персонал“ на МВР за 50 000 човека е повече от увеличението на пенсиите за 2 милиона пенсионери.
„Това струва на държавата 1, 377 млрд. лв – само в МВР. ДАНС – увеличение на заплатите 61 %, ДАТО – увеличение на заплатите 75 %. Министерският съвет – увеличение на заплатите с над 30 %“, каза Асен Василев, като добави, „че това е абсолютно неразумно“ предвид инфлацията от около 2%.
Междувременно и Българската народна банка изпрати в сряда тежки публични упреци по адрес на Министерството на финансите заради предложения проект на Бюджет 2025.
В становището на БНБ, подписано от гуверньора Димитър Радев, се предупреждава за рискове за фискалната устойчивост на България, риск от ново отлагане на членството в еврозоната, опасност от влошаване на кредитния рейтинг на държавата в средносрочен план.
Бюджет 2025: Заплатите в МВР с увеличение от 51%
Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета „Главчев“
Warning: Attempt to read property "roles" on bool in /var/www/wordpress/wp-content/themes/morenews/inc/template-functions.php on line 937