Христо Марков е новият изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП). Решението е взето на неприсъствено заседание на правителството.
До момента Марков е сред заместниците на Румен Спецов в НАП. Друга публична информация за него няма.
Самият Спецов е освободен от длъжността изпълнителен директор на НАП, след като беше назначен от правителството за особен управител на „Лукойл“.
По-рано днес стана ясно, че той вече е вписан в Търговския регистър, като особен управител на четирите дружества на „Лукойл“ в България.
Така доскорошният шеф на приходната агенция има правото да се разпорежда с управлението на петролната рафинерия „Лукойл Нефтохим Бургас“, собственика на бензиностанциите „Лукойл България“, доставчикът на авиационно гориво „Лукойл Ейвиейшън“ и на корабни горива.
Управляващото мнозинство разшири правомощията на т.нар. особен управител, като решенията му няма да подлежат на административен или съдебен контрол в България.
Кабинетът на Виктор Орбан намекна за интерес към активите на „Лукойл“ в България