Софийската районна прокуратура е поискала налагане на мярка „подписка“ за сина на Атанас Бобоков Божидар Бобоков и Йоан Джироу, които бяха задържани вечерта на мащабния антиправителствен протест на 1 декември и чиито близки отричат да са участвали в провокациите срещу полицията.
„Булевард България“ вече разказа за случая на 26-годишния Йоан, който беше арестуван на 1 декември около 23:46 ч. Според сестра му полицията се е държала агресивно спрямо него. Роднините на момчето казват, че причината Йоан да бъде задържан за 72 часа е, за да бъде свързан по някакъв начин с Божидар Бобоков – син на бизнесмена Атанас Бобоков, и да му бъде оказан натиск. По думите им двете момчета не се познават.
Според шефа на СДВР Любомир Николов по отношение на Бобоков е установена “организираност от негова страна на други хора”, освен това младежът бил подпалил улична кофа за боклук. В интервю за bTV бащата на момчето отрече твърденията на полицията.
За разлика от Божидар Бобоков и Йоан Джироу за 21-годишния Николай Алексиев, за когото „Булевард България“ също писа, прокуратурата е поискала мярка „задържане под стража“.
Пред журналисти в парламента майката на момчето Десислава Алексиева посочи, че синът ѝ е бил спънат от полицай по време на протеста, който го удря, докато е на земята, и след това го пръска с лютив спрей, а по-късно е бил и незаконно арестуван, след като се е прибирал от преглед в ИСУЛ. След като е бил задържан за 24 часа в 5-то РПУ върху него отново е оказано полицейско насилие, което е било прекратено след намесата на цивилен, който е посочил, че в районното има камери, казва Алексиева.
Тя твърди, че Николай е бил бит с цел да бъде принуден да признае, че е имал в себе си пиратки, като му е отказано да му бъдат направени натривки на ръцете, за да се установи дали е имал пиратки.
По-късно е бил преместен заедно с Йоан Джироу и Божидар Бобоков в следствения арест. По думите ѝ за всички тях са образувани досъдебни производства „с едни и същи бланкетни обвинения“. Тя посочва още, че ангажираният от нея адвокат не е бил допуснат до сина ѝ в продъкжение на час и 40 мин, а процесуално-следствените действия вече са били започнати.
„Това е недопустимо погазване на гражданските и законовите права на задържаните“, казва Алексиева.
Тази сутрин Десислава Алексиева трябваше да е гост в сутрешния блок на bTV, но късно вечерта в сряда е получила обаждане от редактор за отмяна на участието заради това, че липсва гледната точка на прокуратурата.
Пред „Булевард България“ майката на Алексиева коментира, че е наясно, че над националните медии се оказва институционален натиск.
Най-тежката мярка е поискана от прокуратурата и за още четирима души с инициали Ж.Ж., К.Й., Л.Т. и М.И. Исканията за постоянен арест са на база свидетелски показания и видео записи, които са заснели деянията на обвиняемите, твърди обвинението. При претърсвания у част от обвиняемите са открити и пиротехнически изделия.
Според прокуратурата всички те са от криминалния контингент – Ж.Ж. и К.Й. са осъждани, а М.И. и Л.Т. са с висящи досъдебни производства.
Обвиняемите И.С., М.Б. и Д.М. са с наложена мярка парична гаранция.
Прокуратурата наблюдава 16 досъдебни производства, а към наказателна отговорност са привлечени 14 души. Те са обвинени освен за хулиганство също така за грубо нарушаване на обществения ред и „явно неуважение към обществото“.
Според прокуратурата обвиняемите са замеряли полицаи с камъни, пиротехника и стъклени бутилки, обръщали са кофи за боклук и са взимали от тях различни предмети, които са хвърляли по полицейския кордон и по полицейски автомобили.
„Деянията на част от обвиняемите се отличават с изключителен цинизъм и дързост – осъществени са на публично място в присъствието на много граждани при демонстрация на безнаказаност и на пренебрежение към установените правила, закрилящи добрите нрави“, пише в съобщението на Софийската районна прокуратура.
Иска ли полицията да свърже Йоан, който е втори ден в ареста, с Божидар Бобоков
На живо: Даниел Митов обвини „нерегламентираното шествие“ за вандалските прояви на протеста