Парламентът отмени ветото на президента Илияна Йотова върху промените в Изборния кодекс и повторно гласува текстовете, с които се ограничава броят на изборните секции в чужбина.
Решението се отнася за страните извън Европейския съюз и ще засегне в най-голяма степен българските общности в Турция, Великобритания и САЩ.
Според приетите текстове в тези страни вече ще може да има най-много 20 изборни секции извън българските посолства и консулства.
За сравнение на последните избори през 2024 г. в Турция има 168 секции, във Великобритания – 112, в САЩ – 53. Общо гласувалите в чужбина бяха 143 000, като близо половината от тях – в страни извън ЕС.
Текстовете бяха приети окончателно с 126 гласа „за“, 86 „против“ и 11 „въздържал се“. В подкрепа на орязването на секциите гласуваха от ГЕРБ, ИТН, “Възраждане” и 8 депутати от БСП.
Ролята на социалистите бе решаваща при гласуването, защото без техните 8 гласа, ветото на Йотова нямаше да бъде преодоляно.
Драгомир Стойнев, Кирил Добрев, Мая Димитрова, Деян Дечев и Петър Кънев, Борислав Гуцанов, Атанас Зафиров и Иван Иванов се противопоставиха на позицията на лидера Крум Зарков и на решението на Изпълнителното бюро на партията и подкрепиха промените в Изборния кодекс.
След гласуването Зарков обяви, че депутатите, които са се противопоставили на партийното решение, няма да бъдат включени в листите на БСП за следващите избори.
Освен, че ограничават броя на избирателните секции, новите текстове за пореден път отлагат създаването на район “Чужбина”.