Правителството разработва цялостен пакет от мерки срещу поскъпването на живота, заради по-високите цени н а горивата. Във видео, публикувано във Facebook, премиерът Андрей Гюров обяви, че за целта тази седмица ще се проведат срещи със синдикати, търговски вериги, телекомите и банките.
„Държавата работи в условията на удължен бюджет. Възможностите ни не са безкрайни. Но това не е оправдание. Това е отговорност да действаме по-умно, по-прецизно, и с мисъл не само за дните на служебното правителство, но и за държавата след изборите“, каза Гюров.
Държавата вече обяви финансовата подкрепа от по 20 евро за хора, чиито месечен доход е по-малък или равен на 652,41 евро, което представлява два пъти линията на бедност за 2025 г.
Средно месечният доход за 2024 година трябва да бъде по-малък или равен на 537,88 евро, което представлява два пъти линията на бедност за 2024 година.
Хората, които отговарят на условията, ще получат помощта от 20 евро директно по сметките си.
Част от европейските държави също въвеждат мерки заради поскъпването на енергията. Италия наложи таван на цената на дизела, Испания сваля ДДС върху бензина и дизела от 21% на 10%, като се очаква мярката да понижи цената им с около 30 евроцента на литър
Правителството на Швеция предложи временно намаляване на акцизите върху бензина и дизела в опит да омекоти рязкото поскъпване на енергията, предизвикано от конфликта в Близкия изток.