Пет партии влизат в 52-ото Народното събрание засега, на база 41 % обработени прокотоли от изборите в страната, показват данните на ЦИК. Победителят е ясен и безапелационен – там до края на броенето не се очакват изненади, като единственият въпрос е колко точно депутати над 121 ще има „Прогресивна България“ (ПБ) на Румен Радев.
Битката за второто място е оспорвана – според междинния резултат от броенето „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) изпреварва ГЕРБ.
Четвъртото място е за „Възраждане“, а петото – за ДПС на Делян Пеевски. Извадката обаче все още е малка и размествания могат да се очакват – с изключение на победителя, който води с 30 процентни пункта и се очаква ПБ да има самостоятелно мнозинство.
Ето точните числа във временното класиране при обработени 32 % от секциоонните протоколи в районните избирателни комисии:
- Прогресивна България – 44,43%
- Продължаваме промяната – Демократична България – 14,85%
- ГЕРБ-СДС – 12,65%
- Възраждане – 4,69%
- ДПС на Делян Пеевски – 4,46%
Под 4-процентовия праг за влизане в парламента остава БСП, въпреки че екзит половете в края на изборния ден ѝ даваха шанс. В новото Народно събрание няма да бъдат ИТН, МЕЧ и „Величие“, като партията на Слави Трифонов е с най-слаб резултат от трите, показват данните до момента.
Резултати от Избори 2026 към полунощ: Румен Радев има пълно мнозинство, ГЕРБ слиза на трето място
За първи път от създаването си ГЕРБ губи с толкова голяма разлика