
В Сирия нарастват опасенията, че новата власт, начело с ислямистки коалиции, предприемат мащабни промени в образователната система, без да се консултират с обществеността, предава ВВС.
Според информация, публикувана на страницата във Facebook на Министерството на образованието на преходното правителство, новата учебна програма вече е одобрена и въведена за всички възрастови групи, като тя ще е с по-силно изразен ислямска характер и ще премахне всякакви препратки към епохата на Башар Асад.
Една от най-значимите промени е замяната на фразата „Защита на нацията“ с „Защита на Аллах“. Освен това концепции като еволюция и теорията за Големия взрив ще бъдат премахнати от часовете по природни науки. Съдържание, свързано с боговете, почитани в Сирия преди Исляма, и изображения на техните статуи също повече няма да фигурират в учебните материали.
Министърът на образованието, Назир ал-Кадри, омаловажи мащаба на промените, като заяви, че учебната програма остава „основно“ непроменена и че окончателните ревизии ще бъдат извършени от специализирани комисии, когато такива бъдат сформирани. Според него единствените указания, които е дал, са свързани с премахването на съдържание, което „възхвалява несъществуващия режим на Асад“, както и с въвеждането на революционното сирийско знаме в учебниците.
Промените обаче предизвикаха безпокойство сред гражданските активисти, много от които се завърнаха в Сирия за първи път от години. Те се опасяват, че тези стъпки са знак за едностранен подход към управлението, който пренебрегва гласовете на различни общности в страната.
Активистите вече призовават за протести преди началото на новата учебна година, която започва в неделя. Основното им искане е ясно – всяка промяна в образователната система или други държавни институции трябва да бъде резултат от участието на всички сегменти на сирийското общество.
Чуждестранна визита
На този фон в Дамаск пристигнаха външните министри на Франция и Германия, Жан-Ноел Баро и Аналена Бербок. Това е първата визита на високопоставени европейски дипломати след падането на Башар Асад и встъпването на новата власт. Очаква се европейските представители да проведат разговори с Ахмед аш Шара, лидер на коалицията, водена от ислямисти, която сега управлява Сирия.
Срещата има за цел да оцени перспективите за възстановяване на отношенията между Сирия и ЕС. Бербок подчерта, че възстановяването на дипломатическите връзки ще зависи от гаранции за правата и участието на всички етнически и религиозни групи в политическия процес.