Три филма с българско участие ще се излъчат на Международния филмов фестивал Карлови Вари в Чехия.
Два от тях ще се борят за голямата награда „Кристален глобус“, а третият е част от паралелната програма „Проксима“..
Фестивалът ще се проведе между 3 и 11 юни.
Световна премиера в Карлови Вари ще направи филмът „Черни пари за бели нощи“ на режисьорското дуо Кристина Грозева и Петър Вълчанов.

Историята разказва за възрастна семейна двойка, която мечтае да види белите нощи в Санкт Петербург и спестява пари от дребни подкупи, за да осъществи пътуването.
Мечтата им обаче се проваля, когато Русия напада Украйна, а туристическата агенция завлича всички техни спестявания. С тях изчезва и илюзията им, че контролират моралните си принципи и връзката си.
В главните роли са Таня Шахова Иван Савов, Маргита Гошева, Иван Бърнев, Сибила Петрова.
Кристина Грозева и Петър Вълчанов спечелиха голямата награда в Карлови Вари през 2019 г. със своя филм „Бащата“.
„Три седмици по-късно“ (3 Weeks After) на режисьора Мирослав Терзич също участва в състезателната програма за „Кристален глобус“. Филмът е копродукция между Сърбия и България и разказва за група гимназисти на екскурзия в България.

Автобусът им се разваля, а компанията се оказва изолирана в стар хотел край планината. Атмосферата се напряга, когато тихото и саможиво момче Зоза решава да говори за самоубийството на най-добрия си приятел, гласи анотацията на филма.
Копродукцията между Гърция, България, Германия, Кипър и Румъния „Един човек почти“ участва в програмата „Проксима“ на Карлови Вари.

Главният герой е Илиас – млад мъж, който пристига на отдалечен гръцки остров, за да уреди наследството от покойния му баща.
Колкото по-дълго е принуден да остане там, толкова повече първоначалното му безразличие започва да се стопява. В общуването си с местните жители той постепенно разкрива миналото на баща си и изгражда образ на човек, който се различава съществено от собствените му спомени.
Емоциите на Илиас се засилват от срещата му с местното момиче Калиопи, от внезапни спазми в тялото му и от мистериозни прекъсвания на електричеството, които обхващат целия остров.