Бившият финансов министър и председател на „Продължаваме промяната“ Асен Василев определи като „абсолютно фалшиви“ оплакванията на Румен Радев за „лошото наследство“
„В текущото Министерство на финансите има сглобка между Радев и ГЕРБ“, написа Василев във Facebook, като припомня, че заместничките на Гълъб Донев – Росица Велкова е отговаряла за верифицирането на бюджет 2025.
„Росица Велкова беше финансов министър от август 2022 г. до юни 2023 г. След това беше върната в Министерството на финансите от Теменужка Петкова през януари 2025 г. като директор на дирекция „Държавни разходи“. Людмила Петкова беше финансов министър от април 2024 г. до януари 2025 г. в кабинета „Главчев“. Едната завърши бюджетната 2024 година, а другата верифицира разходите за бюджетната 2025 година. Именно бюджетната 2024 година, с верифициран от Евростат 3% дефицит, отвори пътя на България към еврозоната. А ако има някакви скрити разходи към края на 2025 г. (както твърди Радев), то да повишиш директора на дирекция „Държавни разходи“ в заместник-министър е най-малкото странно“, написа Василев.
„Това не е изолиран случай. Сглобка между Радев и ГЕРБ има и в енергетиката. Там новата министърка също е заварила „лошо наследство“, което очевидно сама е оставила, тъй като е единственият несменяем заместник-министър от 2021 г. насам. Връщането на Иванка Динева, която беше отстранена по времето на кабинета „Денков“ след много тежка борба, говори за сглобка между Радев и ГЕРБ и в здравеопазването. За службите дори няма да отварям дума. Радев блокира и Кирил Петков, и Николай Денков, когато се опитаха да променят ръководството на ДАНС. Сега Деньо Денев услужливо предложи за назначение избраника на Радев, преди да си тръгне“, написа още Асен Василев.
Той припомни, че „Прогресивна България“ има мнозинство в парламента, така че „сглобката между Радев и ГЕРБ е по желание, а не по необходимост“.
Василев отбелязва, че все по-ясно изглежда, че през целия период от 2021 г. насам Радев (и неговите служебни правителства) и ГЕРБ са работили за блокиране на реформите, защото мислят по един и същи начин – „постна пица (извинявайте, капково напояване) за хората и „мазнинки“ (напояване с маркуча) за приближените до властта олигарси“, написа Василев.
Правителството на Румен Радев, чийто финансов министър е бил два пъти служебен премиер в последните години, твърди, че ако не се вземат мерки, годината ще приключи със 7,4% дефицит, заради „лошото наследство“. ЕК вече даде заявка за започване на процедура по свръхдефицит срещу страната, но към момента правителството на Румен Радев не представя какви мерки предвижда, освен няколкото заявки, които впоследствие оттегли.

Гълъб Донев: Пари в държавата няма, но не бързаме с вдигане на данъците