Audi представи третото поколение на Q7 – модела, с който германската марка навлезе в сегмента на големите SUV автомобили през 2005 г. Новата версия запазва познатата концепция, като добавя нови конфигурации на седалките и допълнителни функции за подпомагане на водача.
Q7 ще се предлага с пет, шест или седем места. За първи път моделът получава и шестместна конфигурация с две индивидуални седалки на втория ред. Седемместната версия остава част от гамата и позволява монтирането на три детски седалки.
„Повече от 20 години Audi Q7 е синоним на премиум SUV. С новото поколение последователно продължаваме тази традиция“, казва главният изпълнителен директор на Audi Гернот Дьолнер. Според него моделът съчетава „изключително гъвкав интериор, първокласни материали и всеобхватни технологии“.
Сред акцентите в интериора са панорамен покрив с регулируема прозрачност и обновена централна конзола с възможност за безжично зареждане на два смартфона чрез стандарта Qi2.

При петместната версия обемът на багажното пространство достига 806 литра и може да нарасне до 2075 литра при сгънат втори ред седалки. При седемместната конфигурация товарният обем е до 722 литра зад втория ред и до 1980 литра при сгънати задни седалки.
Новият Q7 получава и актуализирани светлинни технологии. Опционалните цифрови Matrix LED фарове с микро LED модули позволяват адаптивно разпределение на светлината и проектиране на информация от системите за подпомагане на водача.
Моделът може да бъде оборудван и с OLED задни светлини от трето поколение с възможност за осем различни светлинни конфигурации.

Новият Q7 разполага с адаптивен круиз асистент plus, който подпомага водача при ускорение, спиране, поддържане на скорост и зададена дистанция, както и при спазване на лентата на движение.
Функцията „Обучено паркиране“ позволява на шофьорите да обучат Audi Q7 на индивидуални маневри за паркиране, а новият асистент за заден ход помага например при излизане от задънена улица.
При пазарния си дебют Q7 ще се предлага с 3,0-литров V6 дизелов двигател в две версии – с мощност 245 к.с. (180 kW) и 299 к.с. (220 kW).
И двата варианта използват технологията MHEV plus на Audi, която подпомага задвижващата система с до 18 kW (24 к.с.) допълнителна мощност. Стандартно моделът се предлага с осемстепенна автоматична трансмисия tiptronic и постоянно задвижване на четирите колела quattro.
Новият Audi Q7 ще се произвежда в Братислава, където се сглобяваха и предишните две поколения на модела. В Германия поръчките започват през юни 2026 г., а първите доставки са планирани за септември.
За България поръчките ще бъдат възможни от края на юни.
Цените на германския пазар започват от 87 900 евро за версията с 245 к.с., докато вариантът с 299 к.с. ще се предлага от 90 500 евро.