Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов похвали Румен Радев за поведението му в Брюксел спрямо санкциите срещу Русия.
Борисов, заяви, че „Радев заслужава да бъде поздравен за начина, по който съумява да комуникира с обществото – това, което е за българска консумация и неговите избиратели – това което очакват да чуят, и съответно – поведението му в Брюксел“.
Според Борисов Румен Радев е отиграл ситуацията „изключително добре“.
„Защото, ако видим съобщението на Европейския съвет, какво излиза: че досега санкциите, включително икономическите, секторните, бяха за 6 месеца. Сега вече, когато и Радев е в Европейския съвет, а Орбан го няма, те са за 1 година. Правите ли разлика? Приети с абсолютно мнозинство, за което България е допринесла също“, коментира Борисов.
Той похвали Радев за „димката с руския патриарх“.
„Пусна димката и за други санкции, които евентуално през юли не би подкрепил. И всъщност истинският, големият успех е, че от 6 месеца, санкциите станаха на 1 година да се предоговарят, включително икономически. Вече го имаме налице,“ заключи Борисов.
Тук обаче става дума за две различни решения. Преди дни Европейският съвет действително удължи с една година санкциите срещу Русия за войната в Украйна, вместо за шест месеца както беше досега.
Това означава, че Румен Радев е подкрепил удължаването на вече действащите ограничения. Решението обаче не засяга 21-ия санкционен пакет, който Радев заплаши да блокира в опит да спаси руския патриарх Кирил и бившия президент на „Лукойл“ Вагит Алекперов от европейски санкции.
Новият пакет санкции се фокусира върху секторите с най-голямо въздействие: енергетика, финансови услуги и криптовалути, търговия – включително рибарство, и за първи път забранява влизането на бивши руски бойци в Европейския съюз.
„Няма да пуснем санкциите в такъв вид. Имаме право на глас и ще го употребим“, каза Радев по повод новия пакет санкции, който се очаква да бъде разгледан през юли. И с който Европейската комисия планира да разшири списъка със санкционирани руснаци, заради войната в Украйна.
Основният аргумент на българската страна да не подкрепя разширяването на икономическите санкции срещу Русия е твърдението, че „те не работят“
Данните обаче сочат друго – Руската икономика изпитва сериозни затруднения, както заради повишените разходи за войната на Кремъл, но и заради намалените приходи от търговия с енергия.
От началото на 2026 година те са паднали с около 40%, стотици кораби от руския сенчест флот са били обект на нашите санкции. Контролът върху износа от Русия лишава отбранителна промишленост на страната и от критични технологии и компоненти.
Радев брани от европейски санкции и Вагит Алекперов – съосновател на „Лукойл“
Кой е Владимир Гундяев – московският патриарх Кирил, когото кабинетът „Радев“ спаси от санкции
