Британският премиер Киър Стармър подаде оставка. Той обяви, че се оттегля и от позицията си на лидер на Лейбъристката партия.
В обръщение Стармър направи равносметка на управлението си и на промените, през които е преминала партията под негово ръководство. През юли 2024 г. той изведе лейбъристите до убедителна победа на парламентарните избори.
„Когато преди две години прекрачих прага на „Даунинг стрийт“ 10, това беше най-важният момент в живота ми. Изпитвах огромна гордост“, заяви той.
Стармър излезе пред сградата заедно със съпругата си под аплодисментите на събралите се хора.
Той каза, че е влязъл в политиката с желанието да промени живота на милиони хора към по-добро. Стармър припомни пътя, който Лейбъристката партия е изминала до връщането си на власт през 2024 г., и определи изборната победа като едно от най-значимите постижения в историята ѝ.
Проблемите за Стармър започнаха след местните избори, на които лейбъристите се представиха зле. Reform UK на Найджъл Фараж спечели много гласове и показа, че вече може да измества както лейбъристите, така и консерваторите.
След това в Лейбъристката партия започнаха разговори дали Стармър може да я поведе към следващите парламентарни избори.
Ситуацията се промени още повече след частичните парламентарни избори в Мейкърфийлд, избирателен район в северозападна Англия. Там Анди Бърнам спечели убедително и се върна в парламента.
Бърнам беше доскорошен кмет на Манчестър и от години се споменава като възможен бъдещ лидер на лейбъристите.
Победата му е важна, защото лидерът на Лейбъристката партия трябва да бъде депутат. След избора в Мейкърфийлд Бърнам вече може да участва в битката за поста на Стармър.
Стармър ще остане премиер до избора на свой наследник.

Киър Стармър обмисля да подаде оставка като премиер на Великобритания