Украинският президент Володимир Зеленски е на първото си официално посещение в Сърбия, където днес провежда разговори със сръбския си колега Александър Вучич.
Зеленски пристигна в Белград в петък вечерта и беше посрещнат от сръбския министър на минното дело и енергетиката Дубравка Ханданович.

По-късно украинският държавен глава вечеря с Вучич.
Същинската част от посещението започва днес с официална церемония, разговор между двамата президенти и среща на делегациите на двете държави.
„Ще обсъдим разширяването на икономическите връзки между нашите страни, отношенията с Европейския съюз и други въпроси, които биха могли да бъдат от полза за нашите народи, както и въпросите на сигурността. Украйна винаги е ангажирана да работи конструктивно, взаимноизгодно и на основата на взаимно уважение“, написа Зеленски в Х.

Сръбският президент посочи, че тема на разговорите ще бъде европейската интеграция на двете страни, както и икономическото и енергийното сътрудничество между Киев и Белград.
„Имаме няколко важни теми. Едната е европейският път на Украйна и Сърбия, тъй като сме в подобна ситуация и се сблъскваме със същите проблеми или подобни проблеми по европейския си път. Вярвам, че ще обсъдим как и по какъв начин можем да си помогнем по този въпрос и, ако е възможно, да се поучим един от друг“, каза Вучич.
Той обаче отхвърли възможността да промени позицията на Сърбия по отношение на европейските санкции срещу Русия.
„За санкциите, нека ви отговоря директно: Сърбия е установила своя собствена политика. Володимир Зеленски, сигурен съм, че в съответствие със своята борба и своите възгледи, той ще каже какво мисли за санкциите срещу Руската федерация, но Република Сърбия изрази своите възгледи преди четири години и половина, почти преди пет години. Те не са се променили през предходния период и ще останат такива в обозримо бъдеще“, посочи Вучич.
Той обаче припомни, че Украйна не е признала независимостта на Косово, както и че два пъти е организирала срещите на върха Югоизточна Европа – Украйна на своя територия, но не е поканила представители на Прищина. „Това са неща, които трябва да уважаваме“, посочи сръбският президент.
Според Вук Велебит, който е председател на инициативата “Пупин” за насърчаване на сръбско-американските отношения, посещението на Зеленски в Белград би било немислимо преди няколко години и показва, че отношенията между Сърбия и Украйна тихо са навлезли в нова фаза.
Една от причините за това е влошаването на диалога между Москва и Белград след началото на войната с Украйна.
През последните години търговията с Русия е намаляла, сръбската армия търси въоръжение от западни партньори, а Вучич се опитва да изгради силни връзки със САЩ и президента Доналд Тръмп.