Иранската атака срещу военноморската база на САЩ в Бахрейн в първия ден на войната може да е причината за тежката ситуация на борда на самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“.
Това разказва New York Times в своя статия, след като стана ясно, че екипажът на военния кораб се сблъсква със сериозна криза.
Моряци и техните близки свидетелстват за силна преумора, влошени условия на живот и нарушения в доставките на храни и лични принадлежности след 250 дни на мисия.
Над 200 дни от тях са последователно прекарани в морето, без възможност да слязат на пристанище.
Проблемът стана принуди американската армия да изпрати нов самолетоносач „Джордж Вашингтон“ в района на Близкия изток, за да освободи над 5000 души от групата на „Ейбрахам Линкълн“ от служба.
Атаката на Иран в Бахрейн е ответен удар след нападението на САЩ и Израел в края на февруари, при което беше ликвидиран аятолах Али Хаменей.
Логистичната база в Бахрейн е почти изцяло унищожена, а американските Военноморски сили разчитат на нея от десетилетия. В Бахрейн се намира щабът на Пети флот и на Централното командване на американските ВМС.
То е едно от двете пристанища в зоната на бойните действия, където екипажите биха могли да спрат, за да починат. На 28 февруари атаката на Иран нанася тежки повреди на щаба и още около десет други сгради, както и на два терминала за сателитни комуникации, съобщава Wall Street Journal.
Второто възможно пристанище за презареждане е Фуджейра в Обединените арабски емирства, но то също се намира в обсега на ирански ракети.
Флотът има нужда от алтернативен план, за да продължи да снабдява моряците на борда на „Ейбрахам Линкълн“.
Екипажът участва в бойните действия, работи денонощно, поддържа военните самолети в готовност за нападения и след това се включва в блокадата на иранските пристанища.

Пентагонът първоначално иска да използва друга съвместна база, която е разположена на тропическия остров Диего Гарсия, управляван от Великобритания.
Той се намира в Индийския океан, на юг от Малдивите и на около 3500 км разстояние от зоната на Близкия изток.
В самото начало на войната обаче правителството на Киър Стармър отказа достъп на САЩ до базата. Преди войната в Иран Великобритания планираше да предаде управлението на острова на Република Мавриций, която претендира за него.
Решението предизвиква гнева на Тръмп, а на 1 март Стармър позволи на американските военни да използват острова – но само за „ограничена отбранителна цел“.
Така Диего Гарсия поема част от функциите за снабдяване, които по-рано центърът в Бахрейн е изпълнявал.
Голямата му отдалеченост от мястото на действие на самолетоносачите обаче води до много по-трудно планиране и дълги транспортни маршрути с военни самолети, снабдителни кораби и др.
Това води и до проблеми със зареждането с прясна храна, предоставяне на резервни части, нужни за отстраняване на технически аварии, и ротация на военнослужещите на борда на „Линкълн“.
На 20 март Иран изстрелва две балистични ракети срещу Диего Гарсия. Нито една не достига целта, но нападението е сигнал за готовността на Техеран да атакува американските вериги на доставки за армията.
Американският флот разполага с 11 самолетоносача, един от които – USS Nimitz – ще излезе от експлоатация догодина.
От тях – четири бяха пряко или косвено свързани с войната в Иран.

- „Линкълн“ е в района на Оманския залив и Арабско море, като участва в ударите срещу Иран и морската блокада;
- „Джордж Х. У. Буш“ е в района на Арабско море от пролетта – там близките на войниците също сигнализират, че има недостиг на вода, храна и сапун;
- „Джордж Вашингтон“ доскоро беше в Южнокитайско море, но сега се движи на запад към Близкия изток, за да смени „Линкълн“;
- „Джералд Форд“ направи рекордно дълга мисия – 326 дни – през които беше първо край Венецуела, а след това и в района на Близкия изток, преди да бъде освободен.
Обичайната продължителност на една морска мисия за ВМС на САЩ е около 6 месеца в мирно време, макар че срокът може да се удължи.
В случая с „Ейбрахам Линкълн“ – екипажът не е слизал на пристанище от почти седем месеца, а мисията им продължава около девет месеца.
Моряците от борда на самолетоносача и техни роднини публично сигнализират, че непрекъснатата военна мисия и невъзможните условия водят до прегаряне.
САЩ изпращат нов самолетоносач заради криза в екипажа на „Ейбрахам Линкълн“