
Режисьорът Шон Бейкър е знаел, че иска да работи с руския актьор Юра Борисов за новия си филм още преди да напише сценария на най-новия си филм „Анора“. За първи път го вижда на екран в рускоезичната продукция „Compartment No. 6“ на фестивала в Кан през 2021 г. и веднага го харесва.
„Просто видях какъв невероятен актьор е“, споделя Бейкър пред холивудското издание „Variety“.
Още в началото е знаел, че „Анора“ ще се основава на стереотипи, които след това да бъдат разбити. Борисов бил точният избор за герой, който е корав отвън, но мил отвътре. Когато гледал още филми негово участие, Бейкър разбрал, че инстинктът му е бил правилен.
„В играта му имаше тази чувствителност и емоционалност, които се разгръщаха въпреки [коравия му] външен вид“, казва той.
Участието на Борисов в „Анора“ му донесе номинация за „Оскар“ тази седмица в категорията за най-добра поддържаща роля, след като актьорът попадна в списъка и на наградите БАФТА, „Златен глобус“ и „Изборът на критиците“.
С това той стана първият руснак, номиниран за „Оскар“ от близо пет десетилетия насам. Последният актьор от Русия с подобно постижение е Михаил Баришников през 1977 г. за ролята си във филма „Повратна точка“ (The Turning Point).
Юра Борисов в „Анора“ (2024)
Докато някои се радваха за отличието на Борисов и го определиха като „напълно заслужено“, включването му в надпреварата за „Оскар“ породи цял дебат и критики от страна на украинските медии и филмови дейци.
Те изтъкват, че признанието се дава на актьор, който никога не се е обявявал публично срещу руската агресия в Украйна.
Борисов е участвал и в множество руски филми, които насърчават държавната пропаганда, пише украинската медия „Kyiv Independent“. Снимал се е и в патриотични руски продукции като „Калашников“ и „Танк-34“, като включително е работил с прокремълския режисьор Никита Михалков, познат в последно време с пропагандна дейност и „възмутителни“ конспиративни теории за войната.
Звездата от „Анора“ е включен и в украинския списък „Миротворци“ за предполагаема подкрепа на руската агресия. Myrotvorets е уебсайт, който публикува имената на хора, които според авторите на страницата се смятат за „врагове на Украйна“.
Включването му в списъка е обяснено с ролята му в биографичния филм „Калашников“, който представя изобретателя на автомата АК-47. Част от филма, който излезе през 2020 г., е заснет в Крим след незаконното анексиране на полуострова от Русия през 2014 г.
Борисов е възпитаник на „руската актьорска школа. Роден е в Реутов – град близо до Москва. През 2013 г. завършва Висшето театрално училище „Щепкин“ в руската столица, където печели и първата си голяма награда – „Златен лист“ в категорията за най-добър актьор в пиесата „Апартаментът на Зойка“.
След като завършва се снима в различни телевизионни сериали в Русия и работи в московския театър „Сатирикон“.
Една от големите международни продукции, в които участва е именно „Compartment No. 6“ на финландския режисьор Юхо Куосманен. Филмът печели Grand Prix – втората награда за най-добър филм, на фестивала в Кан през 2021 г.
Споровете около „Анора“
Противоречията с руското присъствие на „Оскар“-ите идват именно заради филма „Анора“, в който участват няколко руски актьори. Голяма част от сцените също са на руски език. Това е нетипично решение в Холивуд предвид международната изолация на Москва в различни области от живота след началото на войната в Украйна.
„Анора“ на американския режисьор Шон Бейкър е съвременна версия на историята за Пепеляшка в Брайтън Бийч, Ню Йорк – място, населено предимно с имигранти от бившия Съветския съюз.
Снимачния процес на филма „Анора“ с Майки Мадисън, Марк Ейделщайн и режисьорът Шон Бейкър (снимка: 2024 Anora Productions, LLC)
Сюжетът разказва за Анора – млада секс работничка от Бруклин (в главната роля е Майки Мадисън), която импулсивно се омъжва за Иван – син на руски олигарх. Когато семейството на Иван разбира новината, Анора се оказва под прицела на опасното руско семейство, което прави всичко възможно, за да разведе младата двойка.
Филмът се превърна в изненадващия хит на годината, след като спечели престижната „Златна палма“ на 77-ия филмов фестивал в Кан през май и предизвика положителен отзвук на филмовия фестивал в Торонто през септември. Той е и сред 10-те номинирани за най-голямото отличие в „Оскар“-ите – филм на годината.
Критиките срещу „Анора“ започнаха още с първите прожекции. Председателката на журито Грета Гервиг беше подложена на остри обвинения за това, че критиците са наградили филм с участието на руски актьори по време на продължаващата война в Украйна.
Други филмови екссперти твърдяха, че на „Анора“ му липсва експерименталната насоченост, характерна за „Златната палма“. Въпреки това, с напредването на годината, първоначалният отзвук утихна и „Анора“ започна да набира популярност в различните кръгове на наградите, като се позиционира като сериозен претендент за „Оскар“-ите.