
Директорът на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов за пръв път се появи публично след скандала с българската европрокурорка и разследването за газохранилището „Чирен“.
Миналият петък той беше призован от европейската прокуратура, според информация на Nova TV, за да му бъде повдигнато обвинение, но той не се яви, защото е бил хоспитализиран. Към момента от прокуратурата на Кьовеши отказват допълнителна информация по разследването, включително и дали срещу Малинов има обвинение.
В първата си публична поява след скандала, Владимир Малинов заяви, че досега е бил викан два пъти в европрокуратурата, но в качеството на свидетел по разследването, което институцията води за разширяването на газохранилището „Чирен“. Той заяви готовност да съдейства на европейската прокуратура по разследването.
От думите му стана ясно, че той няма да подава оставка като директор на „Булгартрансгаз“, въпреки че формално Малинов изобщо не би трябвало да заема поста, тъй като преди това беше служебен министър на енергетиката. Съгласно Закона за противодействие на корупцията „лица, заемали публични длъжности, нямат право в продължение на една година да упражняват ръководни или контролни функции върху търговски дружества, които са регулирали или контролирали като част от правомощията или задълженията си по служба“. „Булгартрансгаз“ е собственост на държавата чрез Българския енергиен холдинг, а принципал е министърът на енергетиката, съответно в качеството си на министър пряко е контролирал газопреносното дружество.
Денят, в който е взето решението за завръщането на Малинов в „Булгатрансгаз“, съвпада с обявената повторна обществена поръчка за нови сондажи в газохранилището в Чирен. Като служебен енергиен министър Малинов еднолично разпореди да бъде спряна поръчката на „Булгартрансгаз“ за разширяването на газохранилището „Чирен“. Решението му тогава беше свързано именно със започналото разследване на Европейската прокуратура срещу търга, който самият той започна като директор на „Булгартрансгаз“.
Скандалът около това разследване доби нови измерения, след като стана ясно, че българският европрокурор Теодора Георгиева си е направила отвод по разследването, а прокуратурата на Лаура Кьовеши започна административна проверка срещу нея.
Теодора Георгиева заяви, че си е направила отвод по разследването за Чирен, защото се „чувства застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се увеличи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниски за тях цени“.
Европрокурорът Теодора Георгиева: Чувствам се застрашена от Пеевски
„Да, България“ сезира антикорупционната комисия за връщането на Владимир Малинов в „Булгартрансгаз“