
Проектът за бюджет за 2025 година все още не е публикуван, но част от идеите, заложени в него продължават да „изтичат“ на части.
След като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изнесе част от предложенията, финансовият министър Людмила Петкова продължи с непълното представяне на мерките, чрез които се очаква дефицитът за 2025 година да бъде в рамките на 3%.
От думите ѝ стана ясно, че мерките са насочени към приходната част, а не както редица икономисти препоръчват към разходната по линия на държавна администрация, например.
По изчисления на Петкова мерките за повишаване на приходите ще донесат 8-9 млрд. лева повече приходи в бюджета в голямата си част били подкрепени от бизнес и синдикати, защото не предвиждат вдигане на основните данъци – ДДС, данъка върху доходите и корпоративния данък.
„Ние малко преструктурирахме част от мерките и повечето са в приходните мерки, отколкото в разходните, тъй като знаете, че когато става въпрос за заплати, е много чувствителна темата и идеята не е да не се предоставят увеличения на възнагражденията или пенсиите и винаги идеята е да се повишават приходите, отколкото да се съкращават разходи“, каза Петкова.
Така една от малкото разходни мерки ще бъде смекчаване на бюджетния ефект от ръста на заплатите в сектор „Сигурност“. Така предвиденото увеличение на заплатите в МВР и МО може да стане поетапно, а не наведнъж.
Според финансовото министерство най-много постъпления могат да дойдат от амнистия или доброволно внасяне на данъци и осигурителни вноски.
Очакваните приходи от декларирани, но не внесени данъци и осигуровки е 3,9 млрд. лева.
„Лицата, които до 31 декември 2024 са декларирали, но не са внесли своите задължения, не са укрити, ако погасят главницата, ще бъде опростена лихвата еднократно. Това са физически, юридически лица, общински предприятия, общини – всички със задължения към бюджета“, заяви Петкова.
По думите ѝ подобна мярска е прилагана в държави като Италия, Испания и Белгия.
Други 500-800 млн. лева се очакват от доброволното внасяне на недекларирани в последните 5 години приходи на физически лица, стана ясно от думите на Петкова.
„Само за физическите лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката на данъка ще бъде по висока – не 10%, а между 15 и 20%, като идеята е да се декларират доходите, няма да бъдат търсени лихви, няма да се налагат глоби и санкции“, обясни Петкова и допълни, че доходите не трябва да са от престъпна дейност като пране на пари, корупция или тероризъм.
Допълнителни приходи се предвиждат и по линия на два нови данъка – върху свръхпечалбите на банките и върху добива на подземни богатства (бел.ред. за него така и не бяха дадени детайли.).
„Ако се стигне до подобна мярка, тя вероятно ще бъде на база европейски регламент, който дава дефиниция за свръхпечалба, която е на база средни величини за предходни няколко години. Към тях се добавя норма и горницата на печалбата за следващата година се облага с данък, който според регламента на ЕС възлиза на около 33%“, обясни Петкова, като от думите ѝ стана ясно, че въпросният данък е на ниво обсъждане с политическите сили, но не и със самите банки. В последните години печалбата на банките расте, като през 2023 година беше отбелязан исторически рекорд с печалба от 3,4 млрд. лева.
Финансовото министерство предвижда и изтеглянето напред на увеличението на акциза върху цигарите – наведнъж за две години. Т.е. от 1 януари 2025 г., да влязат в сила предвидените стъпки както за 2025, така и 2026 г.
„ЕК подготвя промяна в тютюневата директива и се предвижда голямо увеличение на минималния акциз на тютюна и тютюневите изделия и по този начин увеличаването на тютюневата ставка ще бъде по-плавно, защото ако не се увеличи сега, в един момент ще има много рязък скок, което би засилило риска от контрабанда“, смята Петкова.
Все още се обмисля дали ДДС върху хляба да остане 0%, но ДДС за ресторантите ще се върне на 20%, което по изчисление на МФ, ще донесе приходи от около 400 млн. лв.
Пенсиите през 2025 година ще бъдат актуализирани по швейцарското правило, но новоотпуснатите няма да включват 60 лева Covid добавка. Проектът за бюджет обаче ще бъде внесен в парламента едва след като бъде избран председател и конституирани комисиите в 51-вото НС.
Задава ли се вдигане на данъци догодина
Асен Василев: Ресторантите са пълни, не виждам причина ДДС да остане 9%