
Атанас Атанасов (ДСБ) е свикал специално заседание на Комисията за контрол на службите заради данните за технически проблем с първия български изтребител F-16.
Комисията ще изслушва министъра на отбраната Атанас Запрянов, директора на Военното разузнаване Венелин Венев и председателя на ДАНС Пламен Тончев по искане на Атанасов.
Причината, по негови думи, е: „възможен нерегламентиран достъп от вражеска на България сила до класифицирана информация, свързана с една от системите на изтребителя F-16 Block 70 и евентуален саботаж срещу официалното приемане на изтребителя на въоръжение от българските ВВС“.
До момента началникът на Военновъздушните сили Николай Русев е съобщил само за това, че при техническата проверка на самолета в България е намерено „отклонение в работата на една от системите, което не значи, че самолетът е счупен“.
От изказването му стана ясно, че българската страна работи заедно с американските ВВС и компанията-производител „Локхийд Мартин“, за да се изпълни цялата процедура по техническото приемане.
F-16 не е летял, откакто пристигна в България в началото на месец април.
Призиви за разследване за евентуален саботаж дойдоха и от страна на Атлантическия съвет в България.
ВВС: Първият F-16 има отклонение в работата на една от системите, но не е „счупен“