
Напрежението между в района на Кашмир нараства, засилват се и призивите за дипломатическо решаване на конфликта между двете ядрени държави.
Пакистан обяви началото на широкомащабна военна операция срещу Индия, наречена „Бунян Марсус“, което се превежда като „силна, здрава стена“.
Пакистанската армия обяви контраудара срещу Индия, като обвини Делхи в изстрелване на ракети по три от нейните военни авиобази. По-късно Пакистан свиква и съвещание на Националния команден орган, който контролира ядрения арсенал на страната.
Очевидци съобщават пред агенция Reuters , че в индийските градове Шринагар и Джаму са чути експлозии и сирени за въздушна тревога. Градовете в целия индийски Кашмир са били поставени под червен предупредителен режим, като жителите санпредупредени да останат вкъщи.
Летищата в Северна и Западна Индия са затворени до 15 май, а министерството на отбраната на Индия обяви набирането на резервисти преди евентуална сухопътна операция в Пакистан.
„Явният опит на Пакистан да наруши суверенитета на Индия и да застраши цивилното население е неприемлив„, написа в съобщение на индийските военни в „Х“, като добавя, че ще „осуети вражеските планове“.
Пакистан твърди, че ударите са насочени само към военни обекти, използвани за атаки срещу Пакистан. Министърът по планиране на Пакистан, Ахсан Икбал, заяви пред местни медии, че са взети „специални мерки“, за да се избегнат цивилни жертви в Индия.
„Не бихме искали да видим преминаване на ядрения праг,“ добави Икбал.
В сряда индийски ракети поразиха девет обекта в Пакистан, като убиха 31 души. Тлеещият от десетилетия конфликт ескалира след атака в индийски Кашмир миналия месец, при която бяха убити 25 хиндуистки туристи, за която Индия обвинява Пакистан.
Двете страни се обвиняват взаимно в ракетни удари и атаки с дронове, като при последната атака от събота сутринта, предприета от Пакистан, се съобщава за петима загинали цивилни в индийски Кашмир.
Опасността от ядрена ескалация в региона е сериозна, като експерти предупреждават, че ситуацията може да се изостри още повече. САЩ и други международни органи призовават за сдържане и директен диалог между Пакистан и Индия, за да се избегне разрастването на конфликта.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио е призовал двете страни да намерят начини за деескалация на ситуацията. Той е разговарял както с началника на пакистанската армия Асим Мунир, така и с министъра на външните работи на Индия Субрахманям Джайшанкар.
Рубио e предложил съдействие от страна на САЩ за започване на „конструктивни разговори, за да се избегнат бъдещи конфликти“ и е призовал двете страни да намалят напрежението.
Битката за Кашмир или защо Индия и Пакистан са на прага на нова война