
Акцията срещу незаконните хосписи продължава с разпускането на дом за възрастни хора в село Говедарци, община Самоков.
23 обитатели на дома са били изведени и настанени в болница за оказване на медицинска помощ. Това е станало след сигнал от близка на пациент, че не ѝ е разрешено свиждане с нейния роднина.
Според bTV – в края на април Агенцията за контрол на социалните услуги е направила опит да влезе в хосписа на проверка, но служителите ѝ не са били допуснати.
Обектът е имал регистрация като дом за стари хора в миналото, но впоследствие е сменил статута си като „стаи за настаняване“ – т.е. в момента няма лиценз за социални грижи, а за туристизъм.
Според Министерството на правосъдието това е направено и в хосписа в старозагорското село Ягода с цел да не подлежи на проверка от социални и здравни служби. В Ягода беше открито, че обитателите на дома са държани вързани и упоени, в много лоши битови условия.
Ситуацията в Говедарци не е толкова драстична, но и тук има данни за неглижиране на болни възрастни хора.
„Има човек от година и половина с кървяща рана на крака, има двама човека с инсулт. Друг, които е с рана на кръста след операция от март месец, има две дами, които са паднали и всички казват, че не са консултирани с лекар“, твърди изпълнителният директор на „Медицински одит“ Иванка Динева.