Взривът е станал в училище, разположено в престижен жилищен квартал в южната част на Амстердам, и е причинил ограничени материални щети, съобщи кметът Фемке Халсема в прессъобщение. Полицията и пожарната са пристигнали бързо на място. Няма данни за пострадали, съобщава The Guardian.
Охраната около синагогите и еврейските институции в нидерландската столица вече е била засилена, след като през нощта срещу петък е извършен палеж в синагога в центъра на Ротердам.
В съседна Белгия в понеделник експлозия предизвика пожар в синагога в Лиеж.
„Това е страхлив акт на агресия срещу еврейската общност“, заяви Халсема.
„Евреите в Амстердам все по-често се сблъскват с антисемитизъм. Това е неприемливо.“ Опасенията от възможни атаки срещу еврейски общности по света се засилиха след ударите на САЩ и Израел срещу Иран и последвалия отговор от страна на Техеран.
Експлозия в синагога в Лиеж, белгийските власти я определят като антисемитски акт